Wyjątkowi sportowcy – stypendium marszałka województwa


Sprawozdanie

z realizacji projektu „Wyjątkowi sportowcy” realizowanego dzięki przyznanemu przez marszałka województwa pomorskiego stypendium dla twórcy kultury z budżetu Województwa Pomorskiego w roku 2018.

12 grudnia wystawą zdjęć i prezentacją multimedialną w formie wideo w Szkole Podstawowej nr 8 w Chojnicach zakończę realizację projektu „Wyjątkowi sportowcy”, realizowanego dzięki przyznanemu przez marszałka województwa pomorskiego stypendium dla twórcy kultury z budżetu Województwa Pomorskiego w roku 2018. Nie znaczy to jednak, że temat i projekt zakończył swój żywot – są już uzgodnienia i plany prezentowania tej wystawy w innych miejscach i miejscowościach.

A to dlatego, że założeniem projektu była popularyzacja sportu osób niepełnosprawnych w województwie pomorskim i pokazanie rywalizacji osób niepełnosprawnych nie tylko między sobą, ale również, a może i nawet przede wszystkim, z własnymi słabościami i ułomnościami. Dzięki publicznej prezentacji zdjęć osoby niepełnosprawne zostały zauważone przez społeczeństwo, bo niestety podczas rywalizacji osób niepełnosprawnych stadiony, hale, boiska czy pływalnie często świecą pustkami – kibicują najbliżsi, rodzina.

W 2018 roku dzięki stypendium kontynuowałem fotografowanie poszczególnych zawodów Olimpiad Specjalnych w różnych miastach województwa pomorskiego organizowanych przez Oddział Pomorski Olimpiad Specjalnych. Ale nie tylko. Oprócz zawodów regionalnych – m.in. w Czersku, Pelplinie, Gdyni czy Tczewie wykonywałem również zdjęcia zawodnikom z Pomorskiego w ramach zawodów ogólnopolskich – w Bydgoszczy podczas Mityngu Gimnastycznego oraz przez cztery dni od 9 do 12 czerwca w Chorzowie i Katowicach podczas Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych!
Zgodnie z założeniami projektu wszystkie wykonywane zdjęcia były na bieżąco przekazywane do Oddziału Pomorskiego Olimpiad Specjalnych i na bieżąco były prezentowane w mediach społecznościowych, popularyzując sport niepełnosprawnych. Z tych zdjęć mogli korzystać bez ograniczeń zarówno organizatorzy zawodów, jak i zawodnicy, trenerzy i bliscy zawodników.