Szarża pod Krojantami 2018

Szarża pod Krojantami

Po raz kolejny inscenizacja szarży 18. Pułku Ułanów pod Krojantami przyciągnęła tysiące ludzi z całej Polski. Przed południem oficjalne uroczystości odbyły się pod pomnikiem poległych żołnierzy z tego pułku.

Pierwsza niedziela września to czas, kiedy rodziny, lokalna społeczność , a także wojsko wspominają bohaterów z 18 Pułku Ułanów Pomorskich, którzy heroicznie walczyli 1 września z oddziałami niemieckiej armii. Była to zarazem pierwsza polska szarża kawaleryjska w 1939 roku.

Około 25 ułanów straciło wówczas życie, wielu było rannych, polegli m.in. dowódca pułku Kazimierz Mastalerz czy też dowódca 1. szwadronu rotmistrz Eugeniusz Świeściak. Dzięki ich heroicznej postawie udało się na moment rozpoznać i zdezorganizować napastników.

Od 1966 roku na cześć tamtych bohaterów organizowane są obchody rocznicowe Szarży pod Krojantami. Zainicjowała je Kazimiera Szark, która również dziś wygłosiła wzruszającą mowę. Przez wiele lat uroczystości odbywały się tylko w szkole w Nowej Cerkwi oraz przy pomniku, który znajduje się przy drodze 22, a od 2001 roku organizowana jest tez inscenizacja.