Stypendium miasta Chojnice 2019

Moje działania w ramach stypendium
Burmistrza Chojnic w 2019 roku

Wrzesień 2019

W przyjaznych i gościnnych progach Kina Kingsajz miałem przyjemność zaprezentować swój pierwszy film dokumentalny „Nasz Cosplay”, w którym Iga Lewandowska. Piotr Plata i Adam Harbat (bardzo serdecznie jeszcze raz Wam dziękuję!) opowiedzieli o swojej przygodzie z cosplay. Szukałem odpowiedzi na pytania, czym jest cosplay, skąd bierze się ta pasja i chęć bycia superbohaterami u młodych ludzi. Film rozpoczął tegoroczną edycję Chojnice Fantasy Days. Podczas tego wydarzenia przez cały weekend w hali Centrum Park można było również oglądać moją wystawę zdjęć o cosplay. Dziękuję wszystkim, którzy poświęcili swój czas i przyszli, jak to ładnie brzmi, na premierę mojego pierwszego filmu. Dzięki Wam jest energia do dalszego działania. Film można obejrzeć poniżej.

Oto relacje z tego wydarzenia:

Maria Eichler, facebook: https://www.facebook.com/maria.eichler.165/posts/2802228356473638
Chojnice24: http://chojnice24.pl/artykul/29869/siegnal-po-kamere-aby-pokazac-czym-jest-cosplay/?fbclid=IwAR0KAoCipin5CmZiwae-BngQcwXYM2CM05SBFvqy284BP1Y_9-2-Vy5Fays
Gazeta Pomorska: https://pomorska.pl/superbohaterowie-z-podworka-olek-pokazal-kim-naprawde-sa-galeria/ar/c1-14445989

 

 

Kilka zdjęć z premiery filmu (autor 9-letni syn Olek) i z wystawy w Centrum Park

Zdjęcia z II edycji Chojnice Fantasy Days

 


Lipiec 2019
Od 1 lipca na Starym Rynku w Chojnicach czynna jest wystawa pod tytułem „Zjazdy Kaszubów w obiektywie”. Wystawa powstała z okazji XXI Światowego Zjazdu Kaszubów w Chojnicach, który odbędzie się 6 lipca. Zdjęcia na wystawę wykonałem w trakcie pięciu zjazdów w latach 2007 – 2011 w Brusach, Bytowie, Gdańsku, Lęborku i Pucku.


O wystawie można poczytać tutaj: https://pomorska.pl/juz-jutro-zjazd-kaszubow-w-chojnicach-bedzie-sie-dzialo/ar/c1-14255629

i posłuchać tutaj: https://weekendfm.pl/?n=79040&chojnice_-xxi_swiatowy_zjazd_kaszubow_w_chojnicach_oficjalnie_otwarty_foto

Czerwiec 2019

Za mną pierwsze spotkania w ramach stypendium burmistrza Chojnic.

Z wielką radością odwiedziłem po dłuższym czasie Dom Dziennego Pobytu w Chojnicach. Spotkania z seniorami, podobnie jak z maluchami, są zawsze ciekawym przeżyciem. Tak było i tym razem. A celem wizyty była wspólna fotograficzna wędrówka po Chojnicach i nie tylko. Opowiedziałem seniorom – z których część znam i spotykałem często na swojej fotograficznej drodze – o swojej pracy, wybraliśmy się też w sentymentalną podróż do Chojnic sprzed 10 czy 20 lat – obejrzeliśmy archiwalne zdjęcia miejsc, których już nie ma lub które się zmieniły. Ale nie zabrakło też fotografii z bieżących wydarzeń w mieście. Dziękuję za zaproszenie Marlena Sikorska, za miłą gościnę Lucyna Bonik oraz seniorom z DDP oraz Klubu Samopomocy za życzliwe spotkanie. I dzięki wielkie za piękną pamiątkę – dyplom z ciekawym cytatem (i oczywiście za wielki kubek słodyczy)! Są już w moim małym fotograficznym kąciku.

Odwiedziłem „żabki” i „gumisie”, czyli dzieciaki z Przedszkole Niepubliczne BAJKA, by opowiedzieć o pracy fotoreportera. Dotrzeć do kilkudziesięciu smyków nie jest łatwo, ale chyba mi się udało. I miła dla mnie niespodzianka – spotkałem Sarę, bohaterkę nagradzanego zdjęcia z superbohaterami!(https://www.facebook.com/Przedszkole-Niepubliczne-BAJKA-1568679110017406/)

Spotkałem się również z uczniami Szkoły Podstawowej nr 7 (https://www.zs7chojnice.pl/warsztaty-z-panem-aleksandrem-knitterem/?fbclid=IwAR0kIGR2ot1XCuoK_Oqdr5gLQ4eGyaH0EldMhbCPfw3NZ0gAuOw7RkWsJdc)

 

06.05.2019

Dziś w ratuszu 21 chojniczan odebrało stypendia na działania związane z kulturą. Plany i projekty mają najróżniejsze. Większość stypendystów to osoby związane z tańcem i plastyką, ale są też przedstawiciele filmu, fotografii czy teatru.

Złożone wnioski oceniała specjalnie powołana komisja, która po zapoznaniu się z projektami najpierw przyznawała punkty, a następnie kwoty stypendium. Te wahały się od 2 tys. zł do 8 tys. zł brutto.

Najwyższe stypendium otrzymał Maciej Jarczyński na skomponowanie utworu na orkiestrę do projektu „Suita Grodu Tura” z obrazem. – Ma to być utwór nie tylko do słuchania, ale także połączony z krótkometrażowym filmem. Chciałbym się z tym również wpisać w obchody 100-lecia powrotu Chojnic do Ojczyzny – powiedział autor.

Dominik Gostomski ma zamiar stworzyć spektakl „Ingegno – historia Leonarda da Vinci” w dwóch wersjach językowych i z tym monodramem pojeździć trochę po Europie. Aleksander Knitter planuje m.in. zorganizować kilka spotkań związanych z fotografią – dla dzieci, młodzieży i seniorów, a także kilka wystaw fotograficznych – o fenomenie cosplay, Kaszubach czy Red Devils oraz film dokumentalny o cosplay. Sam zamierza również jeździć na warsztaty.

Barbara Łącka wykona prace rzeźbiarskie, malarskie oraz instalacje związane z internetem i mediami. – Będę chciała pokazać oddziaływanie internetu na organizm – powiedziała Łącka.

Tancerze Aleksandra Siegmiller i Bartosz Pozorski będą walczyć o najwyższą klasę taneczną, a środki ze stypendium przydadzą się na warsztaty, wyjazdy, szkolenia czy nowy strój do tańca.
– Na starość młodość jest bardziej potrzebna niż za młodu. Dziś w ratuszu dostałam taki zastrzyk młodości – powiedziała jak zwykle z uśmiechem na twarzy Bernadeta Korzeniewska, która zamierza rozweselić swoich czytelników kolejną książką z fraszkami.

Weronika Jaroszewicz, Julia Kamińska i Marcin Brzeziński będą realizować się w muzyce. Weronika i Julia postawią na rozwój i doskonalenie, a Marcin Brzeziński planuje zrealizować wideoklip dla swojego zespołu.

Karolina Szczepańska stworzy kilkanaście prac malarskich – chce skupić się architekturze, a szczególnie na chojnickich kamienicach. Jarosław Urbański wypali na rynku naczynie – amforę. Obrazy i prace plastyczne powstaną również w ramach stypendium w przypadku Julii Miszewskiej, Małgorzaty Sznajdrowskiej oraz Piotra Górskiego. Martyna Lemańczyk zaprezentuje wystawę fotograficzną – cykl „Twarze Paryża” w ramach Dni Kultury Polsko Francuskiej.

Wojciech Chylewski będzie nadal realizował się w tańcu – zorganizuje Dzień Tańca Ludowego oraz postara się zdobyć klasę sędziowską.
Stypendia otrzymali też młodzi tancerze – Amelia Pawlak, Nicola Szreder, Olivia Kwapisz i Dominik Czapiewski – którzy chcą się w tej dziedzinie rozwijać.