Newsy

Seni Cup 2018 w Toruniu

Posted on 12 lipca 2018

Ostatnio dominuje fotografia sportowa i bardzo się z tego cieszę. To była dla mnie przyjemność fotografować trzydniowy Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Seni Cup 2018 w Toruniu. Świetni organizatorzy, wspaniała impreza, fantastyczny klimat. Do Torunia przyjechali zwycięzcy turniejów kwalifikacyjnych rozegranych w Europie – łącznie z 11 państw. Uroczysta inauguracja odbyła się w Strefie Kibica na terenie Arena Toruń z udziałem m.in. prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. Oczywiście było też wspólne oglądanie meczu Kolumbia – Anglia. Dwa kolejne dni to zmagania zawodników na stadionie miejskim im. G. Duneckiego w Toruniu. Jak podają organizatorzy, w SENI Cup liczy się sportowa ambicja, a nie umiejętności. Chęć uczestnictwa w turnieju niesie ze sobą wiele korzyści – przede wszystkim stwarza osobom niepełnosprawnym możliwość rozwijania pasji sportowych, które stymulują ich rozwój fizyczny. Rozgrywki są też okazją do nawiązania nowych kontaktów, znajomości oraz integracji z pozostałymi Uczestnikami Ligi SENI Cup.

Do rozgrywek tych zakwalifikowały się następujące drużyny: (BLR) Dom-internat Nr 3 Mińsk (GER) BWB GmbH    (GER) Caritas-Werkstätten Arnsberg
(POL) Dębica (CZE) Domov u Rybníka, Viceměřice   (SVK) DSS a ŠZ Liptovský Hrádok – Smrečany    (CZE) DSS Háj a Nová Ves    (POL) Grudziądz (GER) Gut Zehringen    (POL) Jaromin
(RUS) Jekaterynburg   (HUN) Kéthely     (POL) Klisino    (LVA) Mēmele    (RUS) Moskwa    (POL) Niedabyl    (RUS) Niżny Nowogród    (POL) Nowe Miszewo     (POL) Nowodworze     (LTU) Prūdiškės    (POL) Psary     (RUS) Rostów nad Donem    (POL) Sadowa (LVA) SAIME    (RUS) Sankt Petersburg    (KAZ) Special Olympics, Almaty    (UKR) Stryzhavka    (UKR) Teterivka    (POL) Tyszowce    (LTU) Veisiejai    (GER) Wefa GmbH (POL) Wielkie Oczy    (POL) Zabłoty

Organizatorami Seni Cup są: TZMO SA, Fundacja Razem Zmieniamy Świat.

Fotografia sportowa Aleksander Knitter

Tym razem trafiło do mnie wyróżnienie w konkursie Olympus Global Open Photo Contest 2017-18, na który w 6 kategoriach wpłynęło aż 150 tysięcy zdjęć. Wyróżnienie w kategorii „Sztuka” otrzymałem za zdjęcie wykonane w Chojnicach.

To mój pierwszy międzynarodowy sukces. Radość jest tym większa, że jury wybierało zdjęcia w sześciu kategoriach aż ze 150 tysięcy nadesłanych zdjęć z całego świata. Warto tylko wspomnieć, że wygrało zdjęcie wykonane w Birmie, a w pozostałych kategoriach nagrodzono fotografie wykonane w Tajlandii, Grecji, Argentynie, Chinach, Włoszech i Rosji.

 Otrzymałem wyróżnienie – jako jedyny Polak – w kategorii „Sztuka”. Zdjęcie – wbrew temu co się wydaje – zostało zrobione w Chojnicach. Na obrzeżach miasta można bowiem zauważyć i znaleźć takie widoki. Myślę, że jury doceniło i kolory, i sytuację i kompozycję tego zdjęcia. Cieszę się, bo to pierwszy mój taki sukces na dużej międzynarodowej arenie. Jednak najbardziej cieszę się, gdy sam jestem zadowolony z jakiegoś zdjęcia, a potem dopiero cieszę się, że komuś się ono podoba i je docenia.

 

Wyniki

https://gopc.olympus-global.com/2017/results/

Radość, ponieważ ponownie znalazłem się w gronie nagrodzonych i wyróżnionych fotoreporterów z Pomorza w Pomorskim Konkursie Fotografii Prasowej Gdańsk Press Foto.

Tym razem otrzymałem, a fizycznie odbiorę podczas gali we wrześniu w Nadbałtyckim Centrum Kultury, wyróżnienie w kategorii „Życie i świat wokół nas” za zdjęcie wykonane nocą w Ciechocinie podczas projektu Gminnego Ośrodka Kultury o nietoperzach. Cieszę, że po raz kolejny moje zdjęcie zostało zauważone przez jury. Dziękuję Gminnemu Ośrodkowi Kultury za zaufanie i to, że mogłem ten projekt z nietoperzami sfotografować. Nie było to łatwe zadanie, zdjęcia powstawały głównie nocą, ale jak widać z dobrym rezultatem.

Zdjęcia oceniało jury w składzie:  Anna Brzezińska-Skarżyńska (Dom Spotkań z Historią), Zbigniew Furman (Związek Polskich Artystów Fotografików) i Wojciech Marek Druszcz (Klub Fotografii Prasowej, członek zarządu stowarzyszenia ZAiKS), które oceniło 951 zdjęć nadesłanych przez 51 autorów – amatorów i profesjonalistów – z województw zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Wyniki XXII Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2018 im. Zbigniewa Kosycarza.

Grand Prix: Daniel Frymark, „Nawałnica” – fotoreportaż;
kategoria „wydarzenie”: nagroda – Mirosław Pieślak, „Skutki nawałnicy” – fotoreportaż;
kategoria „kultura”: wyróżnienie – Anna Rezulak, „Tymon Tymański i Michał Jan Ciesielski”;
kategoria „ludzie”: nagroda – ex aequo Łukasz Dejnarowicz , „Donald Tusk” oraz Adam Warżawa, ,,Antoni Macierewicz’’, wyróżnienie – Renata Dąbrowska, ,,Prof. Jerzy Limon’’;
kategoria „życie i świat wokół nas”: nagroda – Anna Jakubowska , ,,Gdańsk ul. Długa’’, wyróżnienia – Aleksander Knitter, „ Chojnice’’ , Elwira Kruszelnicka – ,,Relacja on-line’’;
kategoria „fotografia spoza regionu”: nagroda – Krzysztof Tomasik, ,,Bełchatów’’, wyróżnienie – Rafał Wojczal, ,,Chiatura’’;
kategoria „sport”: nagroda – Mirosław Pieślak, ,,Zawodnicy triathlonu podczas startu do wody’’, wyróżnienie – Mirosław Pieślak, ,,Nadole. Zawodnicy triathlonu podczas pokonywania dystansu pływackiego’’.

Organizatorami konkursu są Nadbałtyckie Centrum Kultury i Kosycarz Foto Press, patronami i fundatorami nagród – marszałek województwa pomorskiego oraz prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni.

http://kfp.pl/gdansk-press-photo-gpp2018

Emocje, emocje, emocje – tak w skrócie można opisać zakończone Igrzyska Letnie Olimpiad Specjalnych, które w 2018 roku odbyły się na Śląsku, a gospodarzami były miasta Katowice, Chorzów i Mikołów. W dwóch pierwszych miejscowościach fotografowałem zmagania wyjątkowych sportowców w kilku dyscyplinach. W żadnym ze startów, w żadnym meczu, w żadnym z pojedynków nie brakowało emocji, a sportowcy od początku wierni byli złożonej na otwarciu przysiędze – „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”. Na Śląsk walczyć o medale oraz przepustkę na XV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi w 2019 roku. Na legendarnym Stadionie Śląskim w Chorzowie, oddanym do użytku w 1956 roku oraz po gruntownej przebudowie ponownie w 2017 roku,  na obiektach AWF Katowice, w Mikołowie rywalizowało aż 1000 zawodników z całej Polski (z 18 Oddziałów Regionalnych), z nimi przyjechało 340 trenerów i opiekunów. Zawody odbyły się w takich dyscyplinach  jak: lekkoatletyka, piłka nożna, bocce, trójbój siłowy, tenis ziemny, tenis stołowy, badminton, pływanie, bowling, golf, kolarstwo.
Fotogaleria: Zdjęcia Igrzyska Letnie Olimpiad Specjalnych 2018

Fotografia sportowa.

 

Marbruk Triathlon Charzykowy 2018

Posted on 16 czerwca 2018

Pływali, jechali, biegli – triathlon to prawdziwe wzywanie!

Powoli dobiega końca drugi dzień triathlonowych zmagań w Charzykowach. Za nami starty na trzech dystansach 28,25 km, 112,99 km oraz sztafeta na 56,5 km. W niedzielę ostatni start i zakończenie imprezy.

Punktualnie o 8.00 wbiegli do Jeziora Charzykowskiego pierwsi zawodnicy czwartej edycji charzykowskiego Marbruk Triathlonu, który odbywa się w ramach cyklu imprez triathlonowych TriTour. Byli to zawodnicy zarówno doświadczeni, którzy ścigali się z rywalami i swoimi czasami, a także półamatorzy i amatorzy, którzy dopiero zaczęli przygodę z triathlonem. Dystans tylko na pozór wydawał się prosty, ale na mecie widać było, że przepłynięcie blisko 500 metrów, przejechanie rowerem 22,5 km oraz przebiegnięcie 5 km dało się we znaki.

A była to tylko rozgrzewka przed kolejnymi startami, bo odbywały się one na dłuższych trasach. O 11.00 zmagania rozpoczęli prawdziwi twardziele na dystansie 112,99 km, którzy mieli do przepłynięcia prawie 2 km, przejechania rowerem 90 km i przebiegnięcia 21,1 km.

Jako ostatni wystartowali zawodnicy w sztafecie na 56,5 km (0,95 km wodą, 45 rowerem, 10,5 km biegiem).

Na niedzielę zaplanowano jeden start – również na dystansie 56,5 km, ale indywidualnie. Chętni, którzy chcieliby zobaczyć zmagania zawodników w trzech dyscyplinach powinni pojawić się na plaży w Charzykowach przed 11.00.

Po 16.00 planowane jest zakończenie całej imprezy.

 

Wyniki można śledziona stronie http://live.sts-timing.pl/tricharzykowy.

 

Dzień Flagi w Chojnicach

Posted on 2 maja 2018

Chojniczanie stanęli dziś do wspólnego zdjęcia przy stumetrowej fladze Polski. To pomysł lokalnego komitetu PiS-u na uczczenie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Stumetrową flagę o szerokości trzech metrów rozwinęli harcerze, a trzymali ją zebrani chojniczanie, którzy też pozowali do wspólnego zdjęcia, które ze strażackiego wysięgnika zrobił Daniel Frymark (niebawem udostępnimy to zdjęcie).

Rozdawane były też flagi Polski, kotyliony, znaczki czy też słodkie babeczki. W niebo poleciały też biało-czerwone balony. Do akcji włączyli się wspomniani już harcerze, którzy malowali twarze czy robili warkocze – oczywiście w dwóch kolorach. – To największa flaga w województwie pomorskim. Frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – powiedział pomysłodawca „akcji” z flagą Bartosz Bluma.

Dzień flagi wprowadzono w 2004 roku, by podkreślić przywiązanie do barw narodowych, które nawiązują do historii kraju, symbolizując czystość i odwagę oraz waleczność.

Po raz kolejny wyjątkowi sportowcy Olimpiad Specjalnych wypełnili słowa olimpijskiej przysięgi „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”. Tym razem w Bydgoszczy, na obiektach bydgoskiego Zawiszy, gdzie rywalizowali w Ogólnopolskim Mityngu Olimpiad Specjalnych w gimnastyce. Do Bydgoszczy przyjechali zwycięzcy zawodów regionalnych, by walczyć o przepustki na Igrzyska Światowe Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi w 2019 roku.

Piłkarze Red Devils Chojnice postawili kropkę nad „i” i po wygranej z KS Futsal Leszno 8:4 awansowali do Ekstraklasy futsalu.
Red Devils – Futsal Leszno 8:4 (4:2)

Bramki: Sobański 3,Wojciechowski 2, Moroz, Laskowski, Mączkowski.

Goście z Leszna nie zamierzali dziś wcale odpuszczać walczącym o awans gospodarzom i przyznać trzeba, że zwłaszcza do przerwy, byli wymagającym rywalem. Zawodnicy Red Devils wyszli jednak dziś na mecz z jednym celem i konsekwentnie od samego początku go realizowali. Ostatecznie drużyna Red Devils wygrała 8:4 i niezależnie od wyników ostatniej kolejki zapewniła sobie awans do Ekstraklasy. Po ostatnim gwizdku sędziów w hali wybuchła radość – posypało się konfetti i strzeliły korki od szampanów. Zespół Red Devils wrócił po rocznej banicji do Futsal Ekstraklasy i po ostatnim meczu z Team Unisław rozpocznie się misja Ekstraklasa, bo bez wątpienia czeka trochę pracy i zarząd, i zespół. Gratulacje!

Fotografia sportowa, reportaż, reportaż sportowy – Aleksander Knitter

Zdjęcia ślubne Chojnice i nie tylko

Posted on 5 grudnia 2017

Pytacie o zdjęcia ślubne. Muszę przyznać, że fotografia ślubna ostatnio była u mnie rzadko, gdyż stwierdziłem, że weekendy zawsze są za krótkie na wszystkie pomysły typu szkoła, mecze, rodzina itp itd i nie da się być wszędzie. Miło mi jest jednak, gdy odzywają się do mnie „młodzi” sprzed kilku lat, a miło mi jest, gdy o zdjęcia ślubne zapytają bliscy, znajomi. Wtedy jeszcze trudniej odmówić. Jak Krzysztofowi, który „tak” powiedział Dorocie. Krzychu, bo tak chyba mogę napisać, to mój kolega z klasy ze szkoły średniej, i już wtedy łączyła nas piłka… Po tym, jak ja skończyłem „karierę” sędziowską Krzychu ją zaczął. I czasami widujemy się na meczach. Oczywiście zdjęć ślubnych w klimacie sędziowskim nie mogło zabraknąć. Doroto i Krzysztofie, wszystkiego najlepszego! I oby jak najmniej było żółtych kartek w Waszym związku 😉

 

Fotografia ślubna Chojnice Człuchów Tuchola Czersk Sępólno

Fotograf ślubny

Pochwalę się, że moje zdjęcie zostało wyróżnione przez Komisję Europejską w Polsce w ogólnopolskim konkursie fotograficznym HumanDoc w kategorii „Bez granic. Wolontariat w Unii”.

Wyróżnienie przyznane przez Komisję Europejską – Przedstawicielstwo w Polsce w konkursie zorganizowanym przez HumanDOC Proclub Camera w kategorii „Bez granic. Wolontariat w Unii Europejskiej” odebrałem osobiście w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki. Działo się to podczas gali kończącej 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych. Zdjęcie zawisło na specjalnej wystawie w Pałacu Kultury i Nauki.

Fotografia przedstawia niepełnosprawną pływaczkę i Tomasza Bieska, nauczyciela Zespołu Szkół Specjalnych, który jest wolontariuszem i od wielu lat czynnie udziela się w Olimpiadach Specjalnych. Zdjęcie powstało podczas zawodów Olimpiad Specjalnych na chojnickim basenie. Podczas fotografowania Olimpiad Specjalnych skupiam się na wyjątkowych sportowcach, którzy nie tylko walczą z czasem czy odległością, ale często przełamują własne bariery. Tym razem moją uwagę zwrócił też pan Tomek, który trochę niewidzialną ręką asekurował płynącą dziewczynkę. To na pewno wzór do naśladowania dla wszystkich wolontariuszy, a wyróżnione zdjęcie to też taki symbol, pokazujący, że niepełnosprawni sportowcy z Chojnic zawsze mogą liczyć niewidzialną rękę i pomoc swojego opiekuna.

W nagrodę pojadę na dwudniowe warsztaty fotograficzne z Wojciechem Grzędzińskim, laureatem konkursu World Press Photo, byłym szefem fotografów Kancelarii Prezydenta i byłym osobistym fotografem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Dziękuję wszystkim uczestnikom warsztatów za chęci posłuchania moich fotograficznych opowieści oraz za udział w zadaniu domowym, a Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach za bardzo owocną współpracę przy tym projekcie i przy okazji zapraszam do czytelni na wystawę zdjęć „Odbicia”, podsumowującą 2017 rok.
A to dzięki stypendium Miasta Chojnice Urząd Miejski w Chojnicach.

Oto relacje z warsztatów i zdjęcia przygotowane i zrobione przez Weronikę Sadowską  z Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z linkami do artykułów i galerii.

We wtorek 7 listopada 2017 roku w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach odbyły się warsztaty fotograficzne dla młodzieży, które poprowadził fotograf Aleksander Knitter. – Schowajcie zeszyty, jeżeli je ze sobą wzięliście, bo nie będą wam potrzebne – powiedział na samym początku prowadzący fotograf Aleksander Knitter. Dodał także, że aby robić dobre zdjęcia należy dużo ćwiczyć, a teorię można przeczytać w książkach. Następnie fotograf opowiedział trochę o sobie, a także o początkach swojej przygody z aparatem. – Jak patrzę na swoje archiwum po latach, to myślę sobie, że każdy jakoś zaczynał – mówił. W dalszej części każdy z uczestników przedstawił się i opowiedział, co najbardziej lubi fotografować. Jak się okazało najczęściej uwieczniają na zdjęciach swoich bliskich, przyrodę, wydarzenia sportowe, a także samochody. Podczas warsztatów Aleksander Knitter pokazał swoje zdjęcia, połączone w różne bloki tematyczne. Opowiedział uczestnikom, w jaki sposób można znaleźć sobie odpowiedni temat.  Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, czym jest fotoreportaż, rozmawiali także o kwestiach robienia i publikowania zdjęć.

Drugie warsztaty fotograficzne zorganizowane wspólnie przez Aleksandra Knittera i Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach odbyły się we wtorek 14 listopada 2017 roku w Czytelni MBP.

Na wstępie prowadzący Aleksander Knitter podziękował uczestnikom za przesłanie zdjęć, które obrazowały temat odbicia, zadany podczas ubiegłych zajęć. – Cieszę się, że prawie wszyscy postanowiliście się zmierzyć z tym zadaniem. Mam nadzieję, że nie będziecie mieli mi za złe, jeżeli powiem coś złego na temat waszych prac – dodał. Fotograf zauważył również, że konstruktywna krytyka kształtuje, dlatego nie można się jej bać. Jak mówił, sam nieustannie poddaje się krytyce, wysyłając swoje zdjęcia na konkursy. Także podczas tych warsztatów podkreślił, że aby zostać dobrym fotografem, należy przy każdej możliwej okazji robić zdjęcia: – Pamiętajcie, trzeba się rozwijać, bo jak stoimy w miejscu, to tak, jakbyśmy się cofali.


Później nadszedł czas na pokazanie i przeanalizowanie zdjęć przesłanych przez uczestników warsztatów. Omawiając fotografie, Aleksander Knitter pokazywał ich dobre i złe strony, a także mówił, co warto byłoby zmienić, żeby zdjęcie uatrakcyjnić. – Czasami wystarczy tylko wykadrować, a już wygląda zupełnie inaczej. Robiąc zdjęcie, warto dać sobie czas, poczekać na ten decydujący moment, który uatrakcyjni fotografię – mówił prowadzący.

Organizatorzy postanowili nagrodzić książkami najlepsze zdjęcia. Jedną wspólną nagrodę przyznali podopiecznym Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Debrznie, z kolei Aleksandra Czaplewska dostała nagrodę za wykonanie najlepszego zdjęcia. Każdy z uczestników otrzymał również certyfikat ukończenia warsztatów fotograficznych w bibliotece.

Na zakończenie wszyscy mogli obejrzeć prezentację zdjęć wykonanych przez Aleksandra Knittera, które przedstawiały tematykę drugich warsztat ów oraz wystawę jego prac pn. Chojnice w odbiciu 2017. Ekspozycję można jeszcze oglądać do końca grudnia w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach. Przeprowadzone w bibliotece warsztaty zostały zrealizowane w ramach stypendium miasta Chojnice, które Aleksander Knitter otrzymał.

Warsztaty w bibliotece. Cz. 1

Warsztaty w bibliotece. Cz. 2

 

Sportowy weekend w Chojnicach

Posted on 5 listopada 2017

To był piłkarski weekend w Chojnicach. W sobotę o punkty w Nice I liga walczyła Chojniczanka Chojnice, a w niedzielę o punkty w I lide futsalu walczył Red Devils Chojnice.

Chojniczanka Chojnice – Miedź Legnica 0:0

W czwartym ligowym meczu z rzędu Chojniczanka nie potrafiła strzelić bramki na własnym boisku. Dziś przed gospodarzami poprzeczka była zawieszona jednak bardzo wysoko, bo przyjechał lider z drugą – zaraz po Chojniczance – najlepszą defensywą w lidze. Jako że Chojniczanka i Miedź Legnica mają najmniej wpuszczonych bramek w I lidze to i wynik dzisiejszego hitu, bo tak trzeba nazwać spotkanie wicelidera i lidera, nie zdziwił. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem.

Red Devils Chojnice – Helios Białystok 5:1

Piłkarze Red Devils Chojnice ponownie strzelili pięć bramek we własnej hali. Tym razem nie dali sobie jednak wbić więcej i pewnie wygrali z Heliosem Białystok 5:1.

 

Red Devils – Helios Białystok 5:1 (2:0)

Bramki: 1:0 Przemysław Laskowski (3), 2:0 Jakub Mączkowski (19), 3:0 Patryk Kubiszewski (27), 3:1 Jacek Stefanowicz (33), 4:1 Jakub Mączkowski (37), 5:1 Jakub Mączkowski (39).

Red Devils: Werner (Czarnowski) – Prz. Laskowski, Mączkowski, Kolesnik, WojciechowskiSobański, Wardowski, Pa. Laskowski, Kowalski, D. Laskowski, Kubiszewski, Kaźmierczak.

 

Po wpadce z FC Kartuzy tym razem zespół Red Devils nie pozwolił sobie odebrać punktów we własnej hali.

Wyjątkowi sportowcy Olimpiad Specjalnych

Posted on 2 listopada 2017

Fotorelacja z zawodów regionalnych Olimpiad Specjalnych Pomorskie w roku 2017.

Autor: AleksanderKnitter.pl

Zdjęcia zawodników drużyny Red Devils Chojnice, która w sezonie 2017/2018 gra w I lidze futsalu. Udział w sesji wzięli zawodnicy Red Devils oraz sztab szkoleniowy. Nie zabrakło też zdjęcia całej drużyny.

Turniej Rycerski w Chojnicach

Posted on 28 sierpnia 2017

Po raz jedenasty chojnicką fosę przejęli rycerze. Punktem kulminacyjnym Turnieju Rycerskiego była wieczorna inscenizacja oblężenia Chojnic, która przyciągnęła wielu chojniczan i turystów. Od południa w chojnickiej fosie rycerze walczyli w turnieju tarczy i miecza oraz łuczniczym. Coś dla siebie znaleźli nie tylko starsi, ale również dzieci – były bowiem warsztaty ChCK i Harcerskiego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Funce, a gry, zabawy i edukację w namiotach zapewnili Zaborski Park Krajobrazowy i ZZO Nowy Dwór. Nie zabrakło też pokazów tańca i zabaw plebejskich. Przed daniem głównym widzowie mogli obejrzeć koncerty i spektakl „Polski chrzest czyli chrzest Polski” Teatru Agrafka. Podczas wieczornej inscenizacji oblężenia Chojnic z 1466 roku fosa była pełna. Jak zwykle było głośno i widowiskowo. Na deser organizatorzy Bogdan Kuffel, ChCK i Bractwo Rycerskie herbu Tur zaproponowali fireshow w wykonaniu teatru Agrafka.

Wyścig Smoczych Łodzi w Bydgoszczy

Posted on 28 sierpnia 2017

W Bydgoszczy odbyły się wyścigi Smoczych Łodzi. Start znajdował się pod Mostem Kiepury, a meta przy Przystani Bydgoszcz.

Tragedia w Suszku i najazd osobistości

Posted on 28 sierpnia 2017

Życie mieszkańców wielu miejscowości w powiecie chojnickim zmieniło się diametralnie po nawałnicy, która w sierpniu zniszczyła domy i lasy. Największa tragedia wydarzyła się na obozie harcerskim w miejscowości Suszek, gdzie zginęły dwie nastoletnie harcerki. Łącznie w gminie Chojnice zginęły trzy osoby, a dwie w innych gminach powiatu chojnickiego. Po tej tragedii zdarzyło się jednak coś pięknego, jeśli oczywiście można to tak nazwać. To „Cud nad Brdą”. W niespotykanej do tej pory skali mieszkańcy Chojnic i okolic, a także  wielu innych miejscowości nie tylko z województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, ruszyli bezinteresownie, by pomóc innym, obcym sobie ludziom, którzy takiej bratniej pomocy potrzebowali. Nie zdarzyło się po wojnie nigdy tak, żeby setki ludzi codziennie przez kilka już dni przelewało pot, a czasami i krew, pomagając innym, czy też porządkując rzekę lub kanał, by nie narobiły one kolejnych strat. Nie licząc oczywiście wszystkich tych, którzy wsparli tę akcję materialnie, finansowo czy logistycznie – pomoc każdej osoby była i nadal jest niezbędna.

Do Suszka, ale też miejscowości Rytel, Nowa Cerkiew i innych, zaczęli zjeżdżać politycy z pierwszych stron gazet – premier Beata Szydło, ministrowie Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak, Anna Zalewska i inni. Na zdjęciu reportaż ze zniszczonego Suszka i z wizyty polityków.

Stypendium Burmistrza Chojnic

Posted on 22 maja 2017

Miło mi poinformować, że powołana komisja stypendialna przyznała mi po raz drugi stypendium artystyczne Burmistrza Chojnic dla osób upowszechniających kulturę. Przeprowadzę spotkania dla mieszkańców na temat fotografii, zorganizuję wystawę, dokończę szkołę i wznowię stronę www.fotochojnice.pl. Zachęcam do śledzenia.

0OLO8835

Red Devils Chojnice górą

Posted on 13 marca 2017

Fotografia sportowa to emocje. Czasami łzy, czasami radość. W tym przypadku po kilkunastu meczach bez wygranej przyszła w końcu radość. Natalia Dalecka , prezes Red Devils Futsal Club Chojnice cieszy się z pierwszej wygranej w Futsal Ekstraklasa Sp. z o.o.. Chojnicki zespół pokonał Piast Gliwice – Futsal. Więcej zdjęć z meczu na Facebooku.
Fot. aleksanderknitter.pl

NataliaDalecka

Jury ogólnopolskiego konkursu „Szczecin – kadry drugie” przyznało mi wyróżnienie za zdjęcie zrobione w Szczecinie. Nagrodą było m.in. trzydniowe warsztaty fotograficzne z Kubą Kamińskim – fotoreporterem Polskiej Agencji Prasowej.  Drugie z moich zdjęć zakwalifikowano na wystawę pokonkursową, która wisi w Domu Kultury Skolwin w Szczecinie.

Odbicie Odbicie2

 

Oto protokół Jury:

Po zapoznaniu się z nadesłanymi na IX Szczeciński Konkurs Fotograficzny „Szczecin – kadry drugie” zestawami prac konkursowych, Jury w składzie: dr hab. Waldemar Wojciechowski, profesor nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie, artysta grafik – przewodniczący jury; Paweł Kula, artysta wizualny i fotograf, wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie – członek jury; Marek Maj – przedstawiciel organizatora stwierdza, że na konkurs wpłynęło 221 zdjęć autorstwa 52 osób. Jury, wziąwszy pod uwagę założenia regulaminowe, możliwości organizacyjne oraz poziom techniczny i artystyczny nadesłanych prac, postanowiło zakwalifikować do pokonkursowej wystawy 34 zdjęcia. Po dokonaniu analizy, przeprowadzeniu wieloetapowej oceny wytypowanych zdjęć, ożywionej dyskusji i tajnym głosowaniu, Jury podjęło decyzję o przyznaniu następujących nagród i wyróżnień.

3 równorzędne wyróżnienia przyznano:  Aleksandrowi Knitterowi, Pawłowi Piotrowskiemu i Reginie Nowotarskiej. Trzy równorzędne nagrody drugie przyznano: Barbarze Wieczorek, Julii Budzińskiej i Ewie Szczurek. Pierwszą nagrodę Jury postanowiło przyznać  Robertowi Jachimowi.

Wyróżnione zdjęcie ślubne

Posted on 1 marca 2017

Fotografia ślubna z okolic Chojnic zaistniała w ogólnopolskim konkursie fotograficznym. Zdjęcie ślubne Magdy i Pawła z jesieni 2016 roku zostało zakwalifikowane do finałowej trójki konkursu dla fotoreporterów organizowanego przez Stowarzyszenie Fotoreporterów w Polsce. Zdjęcia było nominowane w kategorii Fotoraport z Polski, czyli zdjęcie z życia wzięte 😉 Pierwszego miejsca co prawda nie było, ale już sama nominacja jest sporym wyróżnieniem. Moim i Młodej Pary, której dziękuję.

16298384_1387698234604982_7533974167051529015_n

Miło mi poinformować, że jestem wśród kilku autorów zdjęć i kilkanaście moich fotografii znalazło się w książce o Krzysztofie Jackowskim „Testament jasnowidza”. Zdjęcia jasnowidzowi i jego rodzinie wykonałem na zlecenie wydawcy książki. Autorem tekstu jest Michał Pietrzak. Książka dołączona była do gazety „Fakt”. Kilka wybranych zdjęć i stron w skanach.

Studniówka II LO i Technikum w Chojnicach

Posted on 14 stycznia 2017

Trwa studniówkowy sezon. Dziś w Chojnicach bawili się m.in. uczniowie II LO w Chojnicach oraz Technikum im. Stefana Bieszka przy Zespole Szkół w Chojnicach. Pierwsza z tych studniówek odbyła się w hali Centrum Park, druga w restauracji w Nieżychowicach. Jak zauważono, od dziś do matury uczniom pozostało jeszcze 110 dni. O tym jednak myślało tej nocy niewielu uczniów. Liczyła się dobra zabawa. Studniówkę rozpoczęły oczywiście taniec polonez oraz sesja z podwiązkami 😉

Studniówka Technikum Bieszka Chojnice
Studniówka Technikum Bieszka Chojnice
Studniówka Technikum Bieszka Chojnice
Studniówka Technikum Bieszka Chojnice
Studniówka II LO Chojnice
Studniówka II LO Chojnice
Studniówka II LO Chojnice
Studniówka II LO Chojnice

Zdjęcia ślubne Chojnice

Posted on 9 stycznia 2017

2017 – wolne terminy (pytania w sprawie wolnych terminów – e-mail: kontakt@aleksanderknitter.pl, facebook: FotografAleksanderKnitter lub telefonicznie 606516075.

 

Zdjęcia ślubne Chojnice, ale nie tylko. Chętnie sfotografuję ślub w Waszym mieście. Dojazd to dla mnie przyjemność, a nie problem. I nie ważne, czy bierzecie ślub pobliżu – Człuchów, Czersk, Tuchola, Sępólno, czy troszkę dalej…

Fotografia ślubna jest dla mnie połączeniem kilku „gałęzi” fotografii, w tym mojego ulubionego fotoreportażu. I w ten właśnie sposób realizuję te uroczystości. Opowiadam historię z Waszego dnia. Im szybciej mnie do siebie wpuścicie, im bardziej mi zaufacie, tym materiał będzie ciekawszy. Aby był efekt, to musi być między nami „chemia”. Nie da się bowiem pokazać miłych, wzruszających, delikatnych, a często i intymnych chwil między Wami, gdy szybko nie zaakceptujecie mnie fotografa i nie pozwolicie mi na kilka godzin stworzyć z wami… trójkąt nieodłączne trio.

Dlatego prośba moja jest ogromna. Napiszcie coś o sobie, dajcie się poznać, a na pewno ja odwdzięczę się tym samym. Po pierwszej naszej „randce” będziemy już wiedzieli, czy chcemy umówić się na kolejną. Nie będę Was zmuszał do sztucznego pozowania. Też tego nie lubię ?

Olek

img_0868

I miejsce w Bydgoszczy

Posted on 22 grudnia 2016

Tak się miło zdarzyło, że we wtorek w Bydgoszczy w Muzeum Fotografii w Bydgoszczy odebrałem nagrodę za I miejsce w konkursie Regional Press Photo 2016 – Przegląd Fotografii Reportażowej w kategorii Środowisko. Zwyciężył mój fotoreportaż pokazujący chiropterologa dr Mateusz Ciechanowski z Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców UG z Uniwersytet Gdański oraz przyrodników z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra podczas inwentaryzacji i liczenia nietoperzy na terenie Krajeński Park Krajobrazowy. Dziękuję wymienionym za możliwość obserwowania ich podczas pracy. Oj, miło fotograficznie skończył się ten rok, podobnie, jak się zaczął…
Gratulacje dla kolegów.

regionalpressphoto2016knitter

Dziękuję. Znów mogłem na was liczyć podczas dwóch kolejnych wystaw. Pewnie niektórzy z was zastanawiają się, czemu te wystawy zorganizowałem w tak krótkim odstępie czasu. Powód był miły, a mianowicie otrzymane stypendium burmistrza Chojnic w dziedzinie kultura. Pierwsza wystawa to znany wam już temat „Kolejarz”. W ostatnich dniach spotkałem się z uczniami Gimnazjum nr 1, gdzie pokazałem dwie wystawy – „Wyjątkowi sportowcy” oraz premierowo „Skatepark”. Tę drugą wystawę, czyli „Skatepark”, można od kilku dni oglądać w Cafe Widokowa na 4. piętrze w Domu Towarowym Libera. Wystawa czynna jest do końca grudnia.

Oto kilka relacji w otwarcia wystaw:

Chojnice24.pl: Na poniedziałkowym wernisażu wystawy obecni byli bohaterowie wrześniowych zawodów w parku 1000-lecia. Mogli po raz pierwszy zobaczyć efekt pracy Olka. Dla wielu z nich było to spore zaskoczenie. Z ogromnym zaciekawieniem i nieukrywaną radością oglądali swoje zdjęcia, długo komentując uwiecznione sytuacje. Link ————>  Relacja

Chojnice.com: Niebotyczne ewolucje na deskorolkach i rowerach – to temat, który tym razem wybrał Aleksander Knitter na fotoreportaż prezentowany na autorskiej wystawie. A scenerią zdjęć jest naturalnie skatepark. Link ———–> Relacja

Gazeta Pomorska: Nasz fotoreporter Olek Knitter zaprasza do oglądania swoich zdjęć ze skateparku. Sam by się nie odważył tak „latać” w tym miejscu, ale pokazać w obiektywie – i owszem. Link: ———–> Zdjęcia

Zapraszam na wystawę

Posted on 21 listopada 2016

W sobotę w barze Stacja Kolejarz otwarta została moja wystawa fotograficzna „Kolejarz. W drodze do A-klasy”. Dziękuję wszystkim za tak liczne przybycie. Naprawdę miło było was wszystkich zobaczyć i podzielić się z wami moją blisko dwuletnią przygodą w fotografowaniu, a czasami i podglądaniu, życia piłkarzy Kolejarza Chojnice. Wystawa czynna jest do piątku, bo już szykuję się do kolejnej.

wystawamale
Oto relacje chojnickich mediów:

Chojnice.com: Dobre zdjęcie potrafi zastąpić tysiąc słów, a jeśli jest ich dużo to można tymi obrazami opowiedzieć bardzo dużo. Na taką opowieść zaprasza Aleksander Knitter, będący od dwóch lat za pan brat z piłkarzami Kolejarza. —> Relacja

Chojnice24.pl: Co prawda nie na boisku, bo w końcu jego atrybutem jest obiektyw, ale ciągle ma nadzieję na debiut, choćby na ławce rezerwowych. Zdjęcia fotoreportera Aleksandra Knittera, znanego jako Olo, na których uwiecznił piłkarzy Chojnickiego Klubu Sportowego „Kolejarz”, można oglądać do piątku w budynku klubowym przy ul. Lichnowskiej. —-> Relacja

Radio Weekend: Wystawa podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich to około 80 fotografii wykonanych przez Aleksandra Knittera. Zdjęcia powstawały w ciągu ostatnich dwóch sezonów i pokazują powrót „Kolejarza Chojnice” z B-klasy do A-klasy. —-> Relacja

Gazeta Pomorska: Do piątku w barze Stacja Kolejarz przy Lichnowskiej możecie obejrzeć niezwykłe zdjęcia naszego redakcyjnego kolegi Olka Knittera. —> Fotogaleria

Chojnice.tv: Fotoreporter i dziennikarz chojnickiego oddziału Gazety Pomorskiej Aleksander Knitter pokazał zbiór zdjęć, w których dokumentował drogę piłkarskiej drużyny KS Kolejarz Chojnice z B – klasy do A – klasy. Powstawały podczas treningów, w szatni i na meczach (także wyjazdowych) od wiosny 2015 roku (B-klasa) do końca sezonu 2015/2016, kiedy to zespół grał w A – klasie. —> Materiał wideo

 

 

W Szczecinku rozstrzygnięto Polski Konkurs Fotografii Sportowej. Miła niespodzianka, wielka radość – zająłem II miejsce w kategorii fotoreporterów zawodowych. Jury, którego przewodniczącym był znany fotoreporter sportowy Jerzy Kleszcz (m.in. Przegląd Sportowy), nagrodziło mój fotoreportaż z zawodów pływackich Olimpiad Specjalnych Kwidzyn 2016. Wyjazd do Szczecinka był więc bardzo owocny. Wszystkie nagrodzone zdjęcia znalazły się na wystawie pokonkursowej w Centrum Konferencyjnym Zamek Szczecinek oraz w specjalnym albumie. W tym roku na konkurs wpłynęło ponad 2000 zdjęć.

pkfsknitter

knittermal

Ślub to nie tylko Chojnice

Posted on 12 września 2016

Ślub to nie tylko Chojnice. Fotograf ślubny ma okazję poznać również wiele mniejszych miejscowości, które są często dużo bardziej malownicze niż miasta. Dzięki Katarzynie i Mariuszowi miałem po raz drugi bliżej poznać gminę Lipnica, a dokładniej Borzyszkowy i okolice. Panią Młodą odwiedziłem już podczas przygotowań, więc Pan Młody zobaczył ją w sukni dopiero po mnie 😉  Plener to konie, łąka i woda – czyli to, co na Kaszubach najpiękniejsze.

Zapraszam do obejrzenia kilkunastu zdjęć z tego ślubu. Link———–> http://aleksanderknitter.pl/oferta/slub/

Fotograf ślubny Chojnice Aleksander Knitter
Fotograf ślubny Chojnice Aleksander Knitter

 

 

Nagroda odebrana

Posted on 11 września 2016

W czwartek w Nadbałtyckie Centrum Kultury odebrałem główną nagrodę w konkursie Gdańsk Press Photo w kategorii „Życie i świat wokół nas”. Przyjemność to spora, bo w Trójmieście sporo jest świetnych fotoreporterów. Otrzymałem nagrodę ufundowaną przez prezydenta Gdyni Wojciech Szczurek.
Organizatorem konkursu są wspomniane NCK oraz KOSYCARZ FOTO PRESS / KFP z synem patrona konkursu Maciej Kosycarz.
Relację, z moim krótkim wywiadem, przygotowała m.in. TVP (od 5.00 minuty)
Gdańsk.
http://gdansk.tvp.pl/26896365/10092016

Poczytać o konkursie można też m.in. na
http://kultura.trojmiasto.pl/Uchodzcy-Opener-i-dmuchawce-Ot…

dscf4923

dscf4879

dscf4961

 

Fot. ja, a moje Daniel Frymark

Pani Jadwiga na wystawie

Posted on 11 września 2016

Fotoreportaż z 103 urodzin pani Jadwigi Smaruj zakwalifikował się na wystawę Międzynarodowego Konkursu Fotografii Świdnica 2016.
Na konkurs wpłynęło 235 zestawów.

Zdjęcia można zobaczyć na stronie: http://aleksanderknitter.pl/fotoreportaze/103-urodziny/

 

 

 

Najpierw była nauka wyrabiania i tworzenia przedmiotów z gliny, a po niej budowa pieca do wypału ceramiki. Powstał on z gliny i butelek tuż przy strachach w sąsiedztwie Wiejskiego Domu Kultury w Swornegaciach. Nad wszystkim czuwał rzeźbiarz Jarosław Urbański. W piecu przy temperaturze przekraczającej 700 stopni wypaliły się dzbanki, rzeźby, wazony, kubki. Wszystko to w ramach projektu „Jak przóde w Swornegacach garczi lepile” przy WDK Swornegacie. Projekt realizowało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice Akolada i Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach.

Więcej zdjęć w fotoreportażu.

 

Jaroslaw_Urbanski_piec_Swornegacie3 Jaroslaw_Urbanski_piec_Swornegacie0 Jaroslaw_Urbanski_piec_Swornegacie12

 

W Charzykowach na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury wystąpił Zbigniew Wodecki. Koncert cieszył się sporym zainteresowaniem, w amfiteatrze pojawił się nadkomplet publiczności i niestety nie wszyscy zdołali wejść na teren amfiteatru. Na szczęście z boku też było widać i słychać. Pogoda również dopisała i koncert można uznać za udany.

Amfiteatr Charzykowy Koncert Charzykowy Wodecki Zbigniew Wodecki Charzykowy Amfiteatrgniew

Chojnicka Fiesta – fotoreportaż

Posted on 7 lipca 2016

W zakładce fotoreportaże można obejrzeć zdjęcia z Festiwalu Teatrów Ulicznych Chojnicka Fiesta. Festiwal Sztuki Ulicznej „Chojnicka Fiesta” rozpoczął się przekazaniem symbolicznych kluczy do miasta, warsztatami dla najmłodszych, a zakończył o północy pokazem sztucznych ogni. W międzyczasie, z małą przerwą wystąpiło sześć teatrów oraz wyjątkowi aktorzy z Warsztatu Terapii Zajęciowej, którzy rozpoczęli fiestę teatralną „Błagalnym tańcem Apacza”. Do oglądania zdjęć zachęcę troszkę intrygującą fotką z fosy miejskiej….

IMG_5879

Michał Szpak gwiazdą Dni Chojnic 2016

Posted on 26 czerwca 2016

Artysta, który błysnął w tym roku w Opolu i podczas Eurowizji również (lub jego menadżerka) zakazuje w kontrakcie z organizatorem fotografowania i nagrywania koncertu po trzecim utworze. Śmieszne to w dzisiejszych czasach, gdy komórki i aparaty są chlebem powszednim. Czy nie lepiej, by profesjonalni fotoreporterzy zrobili porządne zdjęcia do gazet/portali i zdali fajną relację? Zdaniem menadżerki nie Michała Szpaka nie i dzięki jej postawie media zmyły się z koncertu bardzo szybko. Czy było więc fajnie? Nie wiem, bo skoro zakazuje się nam fotografować i nagrywać po trzeciej piosence, to idziemy do domu. Śmiech. Ale wystarczy stanąć za barierkami z komórką i już można fotografować? Jak widać, jakość chyba nie gra dla menadżerów. Dlatego chojnickie media po trzeciej piosence poszły do domu. A szczerze, to i tak nie miałem zamiaru dłużej zostawać 😉
To tak, jakby na meczu pozwolono robić zdjęcia przez 15 minut. Dlatego Michał Szpak nie zdążył się na zdjęcie załapać. Jak mi przykro 😉

Nagroda na Gdańsk Press Photo 2016!

Posted on 22 czerwca 2016

Świetne informacje napłynęły dziś z Gdańska. Moje zdjęcie „Olek” wygrało konkurs Gdańsk Press Photo 2016 w kategorii „Życie i świat wokół nas” i znalazło się w wąskim gronie pięciu nagrodzonych prac w jubileuszowej edycji tego konkursu. Odbył się on po raz 20. i przeznaczony jest dla fotografów zawodowych i amatorów z województw pomorskiego i zachodnio-pomorskiego.
Oprócz nagrodzonego zdjęcia jury zauważyło też inne moje zdjęcie lub zdjęcia, które wyróżniono na wystawę. W tym momencie nie wiem jednak jeszcze ile i jakie to fotografie.
XX Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2016 im. Zbigniewa Kosycarza wygrał Maciej Moskwa z Gdańska, który otrzymał Grand Prix za temat „Uchodźcy”.
Zdjęcia oceniało jury w składzie: Anna Brzezińska-Skarżyńska – redaktor naczelna Redakcji Fotograficznej Polskiej Agencji Prasowej, Christoph Cieślewicz – szef działu foto „Dziennika. Gazety Prawnej” i Wojciech Druszcz Klub Fotografii Prasowej, ZAiKS.
Na konkurs wpłynęło ponad 750 zdjęć . Uroczysta gala po wakacjach.

Aleksander Knitter Gdańsk Press Photo

Dyplom w stolicy odebrany 😉

Posted on 16 maja 2016

W sobotę w Warszawie rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs Polskiej Fotografii Ulicznej „Polska ulicznie” zorganizowany przez Polish Street Photography pod patronatem fotopolis.pl.
Wśród 33 finałowych zdjęć znalazła się moja fotografia. Mimo że na podium zdjęcie nie wskoczyło, to cieszy fakt, że fotka znalazła się na pokonkursowej wystawie w Warszawie podczas Nocy Muzeów w Galerii Jabłkowskich, a wkrótce pojawi się też w Łodzi na Fotofestiwalu 2016. A wcale nie było tak łatwo dostać się do finału, gdyż w konkursie startowało ok. 1000 autorów i 4200 zdjęć. Jednym z jurorów był Tomasz Lazar Photography – laureat m.in. World Press Photo.
Gratuluję pozostałym finalistom i zwycięzcom.

Aleksander Knitter PU2016

To zdjęcie jest w finale

Posted on 9 maja 2016

Pytacie o to, które zdjęcie znalazło się w finale ogólnopolskiego konkursu Polska Ulicznie organizowanym przez Polish Street Photography, więc zdradzę rąbka tajemnicy. Do Warszawy pojadę ze swoim zdjęciem zrobionym w Toruniu. Na zdjęciu są piłkarze ŚDS Chojnice na starówce w Toruniu podczas przerwy na lody w trakcie turnieju SENI Cup Zwykły Sport Niezwykłych Ludzi
http://www.fotopolis.pl/…/26605-polska-ulicznie-2016-znamy-…

Aleksander KnitterMale

Za fotopolis.pl: „Do konkursu zgłoszono ponad 4000 zdjęć. Podczas transmitowanych na żywo obrad Jury wybrało 33-ech finalistów. W skład Jury weszli przedstawiciele środowiska kultury oraz twórcy, których działalność fotograficzna skupia się na reportażu i fotografii ulicznej (m.in. Tomasz Lazar, laureat World Press Photo oraz Mateusz Grybczyński, założyciel Polish Street Photography). Ogłoszenie zwycięzcy odbędzie się podczas wernisażu zbiorowej wystawy w Warszawie, w Galerii Domu Towarowego Braci Jabłkowskich, w trakcie Nocy Muzeów 14 maja 2016 roku”.

Finałowe zdjęcia można oglądać na stronie fotopolis.pl

 

Zdjęcie w finale

Posted on 25 kwietnia 2016

Yes, yes, yes

Moje zdjęcie jest w finale konkursu fotograficznego „Polska Ulicznie”. Finał w maju w Warszawie. Foto znalazło się w 32 najlepszych zdjęciach z około 4000 nadesłanych!

Więcej szczegółów wkrótce, jak otrzymam oficjalne potwierdzenie.

Reportaż dziś w gazecie

Posted on 25 marca 2016

Dziś w Gazecie Pomorskiej w nakładzie 77 tys. 😉 ukazał się fotoreportaż z Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Dziemian do Wiela, którą zorganizowały od początku do końca siostry franciszkanki z Orlika. Zachęcam do oglądania przy porannej kawce.

EDK

Dobry początek roku

Posted on 25 marca 2016

Ten rok zaczął się dla mnie wyjątkowo. Zostałem nominowany w dwóch prestiżowych konkursach fotograficznych. Pierwszy to konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, a drugi przez Stowarzyszenie Fotoreporterów. Pierwsza nominacja była za fotoreportaż z sierpnia 2015 roku o skokach rowerzystów do jeziora, który można oglądać na tej stronie (http://aleksanderknitter.pl/fotoreportaze/rowery-wodne). Druga nominacja była za za portfolio, czyli zbiór najlepszych zdjęć z 2015 roku. Mimo że nie wygrałem, to i tak dało mi to bez wątpienia kopa do dalszego działania i fotografowania. Miło było też oglądać swoje zdjęcia na wystawie w Warszawie

Aleksander Knitter

 

Ekstremalna Droga Krzyżowa po raz pierwszy odbyła się również w naszym regionie, w diecezji pelplińskiej. Zorganizowały ją Siostry Franciszkanki z Orlika. Gratulacje. Trasa wiodła z Dziemian do Wiela. Była to też ekstremalna droga fotograficzna, ale mam nadzieję, że efekty będą dobre. Dlaczego ekstremalna? Bo uczestnicy wędrowali przez ponad 40 kilometrów lasami i polami w zupełnej ciemności, a często jedynym źródłem światła były ich latarki.
Materiał ukaże się w piątek w magazynie świątecznym Gazeta Pomorska. Zapraszam. Zdjęcia opublikuję też na stronie internetowej.