Finał Grand Press Photo 2019 w Warszawie

Prosto z Warszawy chciałbym się podzielić miłą informacją. Wczoraj wieczorem zostałem finalistą (podwójnym) i laureatem nagrody specjalnej największego i najbardziej prestiżowego konkursu dla fotografów zawodowych w Polsce Grand Press Photo. W finale znalazły się dwie moje fotografie w dwóch kategoriach. W kategorii „Ludzie” jury doceniło zdjęcie zawodniczki Szansy Patrycji Kobierowskiej, która zdobyła niedawno trzy medale Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi. Zdjęcie to powstało podczas konferencji prasowej w siedzibie ChKŻ. Ukłony dla Patrycji oraz jej trenerów i opiekunów.


Drugie zdjęcie, które zakwalifikowano do finału, to znane już zdjęcie Sary w otoczeniu – już teraz mogę napisać moich dobrych znajomych – fanów cosplay, których serdecznie pozdrawiam. I za to zdjęcie odebrałem nagrodę specjalną partnera konkursu firmy Provident.

Bardzo się cieszę, bo to udany mój debiut na tym konkursie – jak podkreślano w historycznej Reducie Banku Polskiego, gdzie odbyła się finałowa gala – jedynego i prestiżowego konkursu fotografii prasowej dla fotoreporterów zawodowych w Polsce.


Warto dodać, że ci właśnie fotoreporterzy nadesłali na konkurs aż 4500 zdjęć, a w finale zdjęć pojedynczych znalazło się tylko 58 zdjęć w kilku kategoriach oraz 11 reportaży. Cieszy też, że przewodniczącym jury, które podejmowało decyzję, był światowej klasy fotoreporter Espen Rasmussen – norweski fotoreporter, wielokrotny laureat World Press Photo i Pictures of The Year international (POYi). Oprócz niego zdjęcia oceniali: Piotr Małecki (Napo Images, Panos Pictures, Forum), Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Ahmet Sel (Agencja Anadolu), Andrzej Zygmuntowicz.

Zdjęcie Roku wykonał Sławomir Kamiński z „Gazety Wyborczej”, który podczas protestu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie sfotografował podczas przepychanek w Sejmie Iwonę Hartwich, matkę niepełnosprawnego Jakuba, w starciu ze strażnikiem.

Grand Press Photo organizują magazyn „Press” i Fundacja Grand Press. Konkurs przeznaczony jest dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.
Gratulacje dla nominowanych i nagrodzonych kolegów – zwłaszcza z Trójmiasta i Pomorza oraz Marek Lapis

fot. moim aparatem Piotr Hukało 😉