Szarża pod Krojantami 2018

Szarża pod Krojantami 2018

.

Szarża pod Krojantami

Po raz kolejny inscenizacja szarży 18. Pułku Ułanów pod Krojantami przyciągnęła tysiące ludzi z całej Polski. Przed południem oficjalne uroczystości odbyły się pod pomnikiem poległych żołnierzy z tego pułku.

Pierwsza niedziela września to czas, kiedy rodziny, lokalna społeczność , a także wojsko wspominają bohaterów z 18 Pułku Ułanów Pomorskich, którzy heroicznie walczyli 1 września z oddziałami niemieckiej armii. Była to zarazem pierwsza polska szarża kawaleryjska w 1939 roku.

Około 25 ułanów straciło wówczas życie, wielu było rannych, polegli m.in. dowódca pułku Kazimierz Mastalerz czy też dowódca 1. szwadronu rotmistrz Eugeniusz Świeściak. Dzięki ich heroicznej postawie udało się na moment rozpoznać i zdezorganizować napastników.

Od 1966 roku na cześć tamtych bohaterów organizowane są obchody rocznicowe Szarży pod Krojantami. Zainicjowała je Kazimiera Szark, która również dziś wygłosiła wzruszającą mowę. Przez wiele lat uroczystości odbywały się tylko w szkole w Nowej Cerkwi oraz przy pomniku, który znajduje się przy drodze 22, a od 2001 roku organizowana jest tez inscenizacja.

O bohaterach tamtych wydarzeń przypomniał dziś wójt Zbigniew Szczepański, który z dumą podkreślał, że heroiczna postawa ułanów wpisała się w najnowszą historię Polski i zadeklarował, że w tym regionie żyliśmy i żyć będziemy historią tamtych wydarzeń.

Wójt przywitał gości – kombatantów, kluby kawaleryjskie i jeździeckie, wojskowych, przedstawicieli różnych służb, samorządów różnych szczebli. Uroczystość uświetniała kompania honorowa z Bartoszyc oraz orkiestra wojskowa ze Szczecina. Jak co roku pod pomnikiem w imieniu kombatantów i ich rodzin głos zabrała Kazimiera Szark, inicjatorka tych uroczystości, a także opiekunka Izby Pamięci Żołnierzy 18 Pułku Ułanów Pomorskich w szkole w Nowej Cerkwi. Dziękowała głównie młodzieży – ze szkoły w Nowej Cerkwi, ale też z Grudziądza, bo również dzięki nim jest szansa, że ułani będą wiecznie żywi w pamięci kolejnych pokoleń. Kazimiera Szark z żalem przypomniała, że nie ma już wśród żyjących bohaterów tamtych wydarzeń, którzy odeszli na wieczną wartę, ale dziś nie brakowało ich bliskich. Rodziny za pośrednictwem Kazimiery Szark podziękowały też organizatorom – gminie Chojnice, szkole w Nowej Cerkwi i Fundacji Szarża pod Krojantami – że co roku oddają hołd ich bliskim.

Kazimiera Szark wraz z prezeską Fundacji Szarża pod Krojantami Grażyną Winiecką za patriotyczną działalność fundacji odebrały medal 100-lecia odzyskania niepodległości, który trafi do Izby Pamięci w Nowej Cerkwi.

Odczytano list od prezydenta Andrzeja Dudy, głos zabrali też najwyżsi rangą wojskowi.

Po plenerowej mszy pod pomnikiem uroczystości przeniosły się na pole Szarży pod Krojantami, gdzie od 2001 roku organizowana jest przez Polski Klub Kawaleryjski i Fundację „Szarża pod Krojantami” inscenizacja szarży z września 1939 roku. Widowiskowej inscenizacji towarzyszą również inne pokazy – m.in. prezentacja bryczek i powozów, musztra 150-konnego szwadronu kawalerii, jest tez pokaz zręcznościowej jazdy konnej „Dżygitówka”. Można oglądać również pokaz współczesnej kawalerii zmotoryzowanej i pancernej.

Fot: Aleksander Knitter