Warsztaty fotograficzne w ramach stypendium miasta Chojnice

Dziękuję wszystkim uczestnikom warsztatów za chęci posłuchania moich fotograficznych opowieści oraz za udział w zadaniu domowym, a Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach za bardzo owocną współpracę przy tym projekcie i przy okazji zapraszam do czytelni na wystawę zdjęć „Odbicia”, podsumowującą 2017 rok.
A to dzięki stypendium Miasta Chojnice Urząd Miejski w Chojnicach.

Oto relacje z warsztatów i zdjęcia przygotowane i zrobione przez Weronikę Sadowską  z Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z linkami do artykułów i galerii.

We wtorek 7 listopada 2017 roku w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach odbyły się warsztaty fotograficzne dla młodzieży, które poprowadził fotograf Aleksander Knitter. – Schowajcie zeszyty, jeżeli je ze sobą wzięliście, bo nie będą wam potrzebne – powiedział na samym początku prowadzący fotograf Aleksander Knitter. Dodał także, że aby robić dobre zdjęcia należy dużo ćwiczyć, a teorię można przeczytać w książkach. Następnie fotograf opowiedział trochę o sobie, a także o początkach swojej przygody z aparatem. – Jak patrzę na swoje archiwum po latach, to myślę sobie, że każdy jakoś zaczynał – mówił. W dalszej części każdy z uczestników przedstawił się i opowiedział, co najbardziej lubi fotografować. Jak się okazało najczęściej uwieczniają na zdjęciach swoich bliskich, przyrodę, wydarzenia sportowe, a także samochody. Podczas warsztatów Aleksander Knitter pokazał swoje zdjęcia, połączone w różne bloki tematyczne. Opowiedział uczestnikom, w jaki sposób można znaleźć sobie odpowiedni temat.  Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, czym jest fotoreportaż, rozmawiali także o kwestiach robienia i publikowania zdjęć.

Drugie warsztaty fotograficzne zorganizowane wspólnie przez Aleksandra Knittera i Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach odbyły się we wtorek 14 listopada 2017 roku w Czytelni MBP.

Na wstępie prowadzący Aleksander Knitter podziękował uczestnikom za przesłanie zdjęć, które obrazowały temat odbicia, zadany podczas ubiegłych zajęć. – Cieszę się, że prawie wszyscy postanowiliście się zmierzyć z tym zadaniem. Mam nadzieję, że nie będziecie mieli mi za złe, jeżeli powiem coś złego na temat waszych prac – dodał. Fotograf zauważył również, że konstruktywna krytyka kształtuje, dlatego nie można się jej bać. Jak mówił, sam nieustannie poddaje się krytyce, wysyłając swoje zdjęcia na konkursy. Także podczas tych warsztatów podkreślił, że aby zostać dobrym fotografem, należy przy każdej możliwej okazji robić zdjęcia: – Pamiętajcie, trzeba się rozwijać, bo jak stoimy w miejscu, to tak, jakbyśmy się cofali.


Później nadszedł czas na pokazanie i przeanalizowanie zdjęć przesłanych przez uczestników warsztatów. Omawiając fotografie, Aleksander Knitter pokazywał ich dobre i złe strony, a także mówił, co warto byłoby zmienić, żeby zdjęcie uatrakcyjnić. – Czasami wystarczy tylko wykadrować, a już wygląda zupełnie inaczej. Robiąc zdjęcie, warto dać sobie czas, poczekać na ten decydujący moment, który uatrakcyjni fotografię – mówił prowadzący.

Organizatorzy postanowili nagrodzić książkami najlepsze zdjęcia. Jedną wspólną nagrodę przyznali podopiecznym Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Debrznie, z kolei Aleksandra Czaplewska dostała nagrodę za wykonanie najlepszego zdjęcia. Każdy z uczestników otrzymał również certyfikat ukończenia warsztatów fotograficznych w bibliotece.

Na zakończenie wszyscy mogli obejrzeć prezentację zdjęć wykonanych przez Aleksandra Knittera, które przedstawiały tematykę drugich warsztat ów oraz wystawę jego prac pn. Chojnice w odbiciu 2017. Ekspozycję można jeszcze oglądać do końca grudnia w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach. Przeprowadzone w bibliotece warsztaty zostały zrealizowane w ramach stypendium miasta Chojnice, które Aleksander Knitter otrzymał.

Warsztaty w bibliotece. Cz. 1

Warsztaty w bibliotece. Cz. 2